Harflere basınca rakam yazıyor, yanlış karakter yazıyor

FN düğmesiKlavye harf yerine rakam yazıyor veya yanlış karakter çıkartıyor gibi sorunlar, çok sık yaşanır. Genellikle kullanıcının farkın da olmadan birden fazla tuş kombinasyonuna aynı anda veya çok kısa zaman aralığı  ile arka arkaya basmasından veya 3-5 saniye gibi bir süre tuşlara basılı tutmasından kaynaklanabilir.

Bu problemi gidermek için yapabilecekleriniz aşağıdadır.
Hepsini birden denemeyin, aşağıdaki her satırı ayrı ayrı deneyip,
değişikliğin olup olmadığını (normal hale gelip gelmediğini kontrol edin).

Numlock düğmesine bir kere basın.
Fn + NumLock düğmesine basın (Fn düğmesine basarken Numlock düğmesine basın)
ScrollLock düğmesine basın
Fn düğmesine bir kere basın
Fn düğmesine 3-5 saniye basılı tutun
Sağdaki Shift düğmesine 5-10 saniye basılı tutun

Güncelleme:
Klavyenizin kullanım dili veya klavye türü değişmiş olabilir.
Klavye dilini değiştirmek için kısa yol : Alt + Shift.
Klavye dilini değiştirmek için uzun yol:
Denetim Masası > Bölge ve Dil > Klavye ve Diller > Klavye Değiştir
adımlarını takip ederek ayarlarınızı yapabilirsiniz.
Yukarıda belirtmiş olduğum uzun yol windows 7 için geçerli olsa da, diğer Windows sürümlerinde de benzeri adımları takip ederek işleminizi yapabilirsiniz.

Güncelleme 2: (04.02.2016)
Klavyenizi mevcut ayarları ile birlikte görüntülemek için Windows Ekran Klavyesine göz atabilirsiniz.
Ekran klavyesini açmak için benim tercih ettiğim en kısa yol
Windows + R > OSK > Enter
Windows + R :
Windows(Bayraklı Düğme – Klavyenin Sol altında) düğmesi ile birlikte R harfine basın, Çalıştır kutucuğu karşınıza gelecek, buraya OSK yazıp Enter düğmesine basın. OSK : On Screen Keyboard

Ekran Klavyesini açmak için uzun yol :
1 – Denetim Masası > Erişim Kolaylığı > Erişim Kolaylığı Merkezi > Ekran Klavyesini Başlat
2 – Windows Düğmesine basıp, Başlat menüsünde (veya Başlangıç Ekranında) Ekran Klavyesi yazarak arama yapın ve çıkan sonuçlar içerisinden ilgili seçeneği çalıştırın.

Ekran Klavyesi ne işinize yarar,
klavye düzeninin mevcut durumunu görüntülemenizi sağlar. Böylece yazılımsal veya ayarlardan kaynaklanan bir değişiklik nedeniyle oluşan yanlışlıkları görüntüleyebilirsiniz.


Share
Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

77 комментариев к записи “Harflere basınca rakam yazıyor, yanlış karakter yazıyor”

 1. optimistic says:

  kardeşim allah razı olsun bu bilginden 2 saniyede şip şak oldu dakikalarca uğraşıyordum : . ? işaretlerini koymak için sağolasın…

 2. hakertan says:

  Problemin kolayca giderilmesine sevindim, sizin probleminiz sanırım yanlış karakter yazma ile ilgili olmalı. Benim başıma genellikle birden fazla dil kullanılan bilgisayar ile çalışırken veya yabancı dil klavye ile Türkçe karakterler ile yazmaya çalışırken geliyor. Birisinin bu sayfayı arayıp bulup faydalanmasına sevindim, demek ki yazılanlar boşa gitmemiş.

 3. ŞULE says:

  MERHABA
  Laptopta harfe bastıgım zmn sayı cıkıyor surekli fn tusuna basarak yazmk zrnda kALIYORUM nasıl düzelcegini bilen biri varsa yardım edebilirmi?

  • hakertan says:

   İlgili problem, laptop açılırken varsayılan olarak fn düğmesinin aktif olarak ayarlanmasından kaynaklanıyor olabilir. Marka model bilgilerini iletirseniz daha net yardım bulabilirsiniz. Yukarı yazılı olanları uyguladınız mı ? Function (fonksiyon) FN düğmesine bir parmağınız ile basıyor iken diğer parmağınızla klavyenin sağ üst tarafında bulunan Num Lock ( Num LK ) düğmesine basın. Bu işlem yukarıda yazılı olan Fn + NumLock işlemidir. Böylece j harfine basınca 1 sayısının veya k harfine basınca 2 rakamının gelmesi ile ilgili problemi ortadan kaldırmış olursunuz.

 4. sabri sırtalan says:

  arkadaşım çok teşekkür ederim

 5. Ömer says:

  selam arkadaşlar bendede böle bi sorun var ama benimki masaüstü pc nasıl çözebilirim.Yazı8lar4 böle3 çı8kı8yo9r4 işte3 ör4ne3k o9lar4ak

  • hakertan says:

   Ömer merhaba,

   masa üzeri pc olduğu için durum biraz değişik, daha önce başıma gelmedi. Yapabilecekleirn şunlar olabilir.

   Başlat > Çalıştır > OSK
   Ekran klavyesini görüntüleyebilirsin, burayı kullandığın zaman, yazdıkların doğru çıkıyor ise yani rakamlar çıkmıyor ise (muhtemelen donanımsal bir arıza söz konusu).

   Klavyenin donanımsal olarak ta bozulmuş olma ihtimali yüksek gibi görünüyor, klavyeyi farklı bir makinede deneyebilirsin. Kablo arızası, sıvı teması, nemli ortamdaki oksitlenme gibi faktörler, arızalanmaya neden olmuş olabilir.

   Eğer burada mouse ile tıklayarak yazarken de yanlış yazıyor ise (bana da tuhaf geldi!); Fonksiyon düğmesi ve diğer düğmelere ( ctrl , alt, shit vb ) basarak klavye düzenindeki değişikliklere bir göz. Eğer laptop klavyelerinde olduğu gibi, rakamların dizilimi oluyor ise, sorun muhtemelen klavyenin işletim sistemine yanlış tanıtılmasından kaynaklanıyor olmalı.

   • oguz sucu says:

    arkadasla benım sorunum aynı suan ekran klavyesınden yazıyorum fakat qwertyuıo tuslarında harf ile beraber cıkıyıor ve ü hıç çıkmıyor yardımcı olursanız cok sevınırım ve format ile gecıcek bişey mi bu ? tkrar tesekkur ederim

 6. Bilal says:

  Arkadaşlar benimde böyle bir sorunum var klavyeme birkaç damla su döküldü artık ğ tuşuna bastığımda pğş yazıyor backspace e bastığımda , çıkıyor bunun gibi birkaç tuş bozuk ne yapabilirim? Lütfen yardım klavyemi düzeltmenin bir yolu varmı?

  • hakertan says:

   Merhaba sıvı teması sonrasında karşılaştığınız bu durum için teknik servis ile görüşseniz daha iyi olabilir. Sıvı temasından kaynaklanan problemlerin tamir edilmesi mümkün olabildiği gibi, bazen bozuk yenisi ile değiştirilmesi gerekebiliyor. Sıvı teması ile ilgili problemin giderilmesi için gerekli donanım ve teknik bilginiz yok ise, klavyeyi tamir etmeyi denemeyin. Problem masa üzerindeki bilgisayarınızın klavyesinde yaşanıyor ise, yenisi ile değiştirmeniz çok ucuz, hızlı ve pratik bir çözüm olacaktır. Taşınabilir bilgisayarınızın klavyesinde sorun yaşıyor iseniz ve daha önce her hangi bir taşınabilir bilgisayarın bütün parçalarını sökmediyseniz, teknik servis ile görüşmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

 7. Şule says:

  Merhaba,
  benimde klavye ile ilgili bir sorunum var. ” y7 t4 ü8 ” gibi harflere tıkladığımda yanında görmüş olduğunuz rakamlar çıkıyor ctrl+insert tuslarından çözebilirsin dediler fakat bir işe yaramadı.Yardımcı olur musunuz ?

  • hakertan says:

   Klavyenizin NumLock özelliği açık kalmış. Laptop marka ve modeline göre değişebilecek çözümleri var, şu an hepsini yazmak uzun sürecek.
   Klavyenizde bulunan, NumLock veya NMLCK olarakta yazan düğmeye basın, eğer bu yazının resni diğer düğmelerin renginden farklı ise, bir parmağınız ile (muhtemelen klavyenin sol alt tarafında olan) Fn düğmesine basarken diğer parmağınız ile NumLock düğmesine basın. Böylece Numlock devre dışı kalaacktır. Makalenin en başında yazan FN ile ilgili diğer işlemleri de deneyebilirsiniz.

 8. ---- says:

  çok teşekkür ederim 3 gündür bunu arıyordum !!!

 9. Bedran says:

  arkadaslar bende g ye tikladigim zaman 5 h ye tikladigim zaman 6cikiyor yon tuslari ctrl alt tuslari calismiyor
  ornek bu g5ibi sorun ckiyor nasil h6alledebiliriz ?
  sorun nerden kaynaklanabilir ?

 10. yusuf says:

  kardesim benimki daha değişik bir sorun. masa üstü pc benimki , suan ekran klavyesinden yazıyorum ıyı calısıyor ama klavyede bozuk yazıyor. bekleyince düzeliyor 1-2 saat gıbı bır sure. sorunu anlamadım yardım eder msn ?

 11. kanka says:

  benim klavye boyle yaziyor abc.defg[hi'jklmno,prs;tu]vyzxw

 12. kanka says:

  alfabeyi yazdiim

 13. mesut says:

  ya arkada;lar yazddi[ima 'y' bakin b,el yaziyor l]tfen yardim ed’n

 14. emir says:

  saol kardeş

 15. teşekkürler. faydalı oldu. problemi çözdük sayenizde.

 16. Kamer says:

  Mail adresimi yazmak için her harfi word dan bi yazımdan kopyaladım :) çözümü çok kolaymış ya çok teşekkürler fn+numlock yaptım düzeldi.

 17. halil says:

  kardeşim yardımcı olursan cok sevınırım. benım pc acer marka laptop. q tusuna bastıgımda 2q , 1 e bastıgımda “1 , 2 ye bastıgımda 2q , 3 e bastıgımda 43, 3 e bastıgımda 43.. gıbı bırcok karakterde bu sorun var.. butun yollarım denedım dıyebılırım.. bı care lutfen……….

  • hakertan says:

   Halil Merhaba,
   harici bir klavye ile yazmayı dener misin ?

   Eğer harici klavyede aynı sorun ile karşılaşırsan, muhtemelen problem yazılım ayarların ile ilgilidir.
   En kötü ihtimal ile sistem yazılımını( Windows’u ) yeniden kurman gerekir.
   Ben aynı sorunun devam edeceğini zannetmiyorum, yani problemin bilgisayarının donanımından kaynaklandığını zannediyorum.

   Problem nedeni şunlar olabilir:
   Klavyenin kablosu soket girişinde yerinden oynamış veya kablosu bozulmuş olabilir,
   Klavyen bozulmuş olabilir
   • Eğer bilgisayarını alalı iki sene olmadı ise, garanti kapsamındadır, Servise götürmeni tavsiye ederim.
   • Teknik bilgin var ise bu sorunu kendin halledebilirsin, (eğer bilmiyor isen tavsiye etmem, kasa zarar görebilir)
   (bazı modellerde kasayı %60 parçalarına ayırmak gerekebilir)
   • Eğer sorun kablo tak çıkart ile düzelmedi ise yeni klavye almak gerekir,
   Aşağıdaki olasılığı da düşünerek yeni klavyeyi alıp iade edemeyebileceğini göz önünde bulundurmalısın.

   Anakart üzerindeki klavye kontrol ünitesi arızalanmış olabilir

 18. Osman Mersin says:

  masaüstü pc im var
  i yazmak isteyince ‘ yazıyordu
  ve sizin Alt Shift işe yaradı teşekkürler

 19. murat says:

  kardeşim çok tşk ederimm saolll … :) oldu walla :D

 20. murat says:

  bu siteyii sewdimmm arkadaşlar tam olarak basılı tutup hemen bırakmayın ve aynen denilen gibi yapınn ben fn+numlock yapıp bi süre bekledikten sonra 3-5 sn ye kadar düzeldii tekrar tşkler …

 21. engin says:

  arkadaşlar tüm tuşlara basın açıp kapatın
  bende oldu

  alıntıdır

 22. mehmet says:

  çok teşekkür ederim vallaha oldu sizin sayenizde :)

 23. ayşe says:

  4be7nim3 pc3 casper3 marka3 laptop3 4boşluk3 bıraktığımda 3 sayısı3 5geliyor.ör7nek olarak bunun 5gibi.n tuşu7na bastığımda3 ö7nüne yedi3 sayısı3 5geliyor3 bunun nedeni ne3 7ne yapa4bilirim düzeltmek için

 24. abdulkadir k says:

  kardeşim allah razı olsun saol

 25. melsa says:

  ya ben [ ‘;te b,le oluyo napcam ac’l s,le’n

 26. Melike Atay says:

  Benim olmuyor benim bilgisayar Almanya’dan geldi numlock tuşunu bulamadım bazı tuşlarda yazmıyor yardımcı olur musunuz

 27. asdf says:

  ayy çok teşekkürler ALLAH razı olsunn kaç gündür yapamadım yaa:)

 28. Berna says:

  Arkada;lar yardim ed’n bakin b,yle yaziyo fn tu;unu bulamadim ayr’ca nolur ac’l yardim yalvaririm

 29. sedef says:

  allah bin kere razı olsun walla şıp diye düzeldi yhaaa çok sağolun gerçekten çoooooook teşekkürler :)

 30. mavi says:

  saol usta sayenizde oldu :)

 31. faruk says:

  benim samsung laptopuma sıvı döküldü. kac ay usb klavye kullandım burayı buldum. ve fn.numlock yaparak sorunu çözdüm teşekkür etmek için yazdım. gerçekten çok teşekkürler

 32. serik haber says:

  Ben laptopa normal klavye bağlamıştım burda yazanları denedim ama olmadı. Başka bir yolu olabilir mi

 33. volkan says:

  sağol kardeşim oldu .

 34. Oguz says:

  Allah razi olsun kardes

 35. isimsiz says:

  BENİM KLAVYEMDEKİ SORUN Bİ HARFE BASILI TUTUNCA YAZMIYOR ÖRNEĞİN;B AMA BİR KAÇ SANİYE ARAYLA YAPTIĞIMDA OLUYO LÜTFEN ACİL ÇÖZÜM.

 36. ibrahim says:

  Ohhh sizee cok tesekkur ederim oldu beni cok sevindirdiniz

 37. ersın says:

  arkadaşlar benim samsung laptop um bazen k harfine basınca @ss olarak yazıyor ı harfide basmıyor. sinirlenip kapatıyorum bi süre sonra açtığımda normale dönüyor. ama bu zaman zaman oluyor. yardım ederseniz sevinirim.

 38. hamid says:

  arkadaşlar bende de benzer 1 sıkıntı var ama düzeltemedim yardım ederseniz sevinirim. asus netebook serise var kılavyede bazı tuşlar çalışmıyor diğerleri farkı karakterler veriyo. yukarıdakı söylediklerinizi yaptım olmadı.
  harici kılavye taktım normal çalışıyor. mesela (fn) tuşuna basınca şu *pğoluyo 01a 01adiğer tuşlar ise şöyle vvmnh7u mnv mmmmmnmnmnmn mn mn mm m ç**pğ piü.
  ..*p
  *p.
  . ve benzeri yardımınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

 39. vokan says:

  Allah razı olsun. Çok teşekkür ederim.

 40. Denizli says:

  h7e3*psini de3ne3dim ne3 yap*tıysam g4e3çme3di lütfe3n yardım e3de3r misiniz bilg4isayarım asus K53S marka la*pto*p :/

 41. öykü says:

  Arkadaşlar ben lg kullanıyorum. Laptopu 2 aydır hiç açmadım. Bu sabah açtığımda klavyem saçma sapan yazıyodu. Kaç saattir her yolu denedim diyebilirim. Ancak hiç bir yol fayda etmedi. Lütfen yardım edin. İşte böyle yazıyo, bunu ekran klavyesinden yazıyorum. q iw “e

 42. coktsk says:

  Arkadaşlar bu siteye gelmeden önce her şeyi denedim çareyi burda buldum saolun düzeldi artık… coktsk

 43. Bir Teşekkür says:

  Abi her şey için teşekkürler 5 tuşum % oluyordu şimdi düzeldi bir de ara sıra reklamlar falan giriyodu 5 pencere falan açılıyodu şükür şipşak düzeldi!

 44. özcan says:

  kardeşim allah razı olsun öncedn ş tuşu yerine; oluyordu uzun yol işe yaradı çok teşekkurler…

 45. mavi says:

  Çok teşekkür ederim sayenizde bilgilenmiş oldum vede sorunumu çözdüm.

 46. Ersan says:

  abi çok saol tek sorun kaldı oda ses ellerinize sağlık

 47. sako says:

  saol kardesim ALLAH RAZI OLSUN SENDE HEMEN DUZELDI

 48. serhat says:

  Çok sağolun.bendeki makina pbell netbook.
  2 haftadır klavye tamamen sapıttı.
  bu yazıya kadar bişeyler denedim ama işe yaramadı.
  Yazıda belirttiğiniz Fn+numlock tuşu basınca hemen düzeldi.
  Ancak klavye kendiliğinden bu duruma nasıl geldi.
  veya microsoft bu tür çok basit hatalar oluşabileceyinden
  windows kullanıcılarını anında bilgi baloncukları ile
  çözüme yönlendirmeli değilmidir.yoksa insanlar çok sıkıntı
  çekiyorlar.

 49. ferhat says:

  allah razı olsun kardeşim bir saattir klavye tuşlarına basıyorum numara yazıyor sayende çözdüm saol

 50. kemalcan says:

  beyler çok salakça bir sorun ile karşılştım yardımcı olursanız sevınırım Everest marka klavyem var kardeşim masaüstünde oyun oynarken birden klavyenın ayarları gitti ve w a s d ile yön tuşları yer değişti ve ben bunu çözemedim hiçbir şekilde şuanda zaten zor yazıyorum

 51. Muhammet says:

  abiiiiii .ok sa[ol sen’n sayende yapt’m

 52. zeki says:

  çok teşekkürler düzeldi.

 53. Merve A says:

  Allah razı olsun vallaha şu dertten kurtardın beni

 54. Rahman Malkoç says:

  teşekkür ederim, sorunu sayfadan faydalanaarak hallettim

 55. merve says:

  çok sağolunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 56. enes ufuk says:

  laptoptaysınız fn ye bbasın ve f11 e basın düzeliyor ookey

 57. Eray says:

  saolun abilerim gerçekten oldu

 58. asd says:

  Fn+sağdaki Shift tuşuna 10 sn basılı tut oldu saolun

 59. BÜŞRA says:

  AYYYYY ALLAH SENDEN RAZI OLSUN YAAAA BİR SAATTEN BERİ UĞRAŞIYODUMMM…

 60. Mesut says:

  Bende üst rakam tuşları çalışmıyor 5-6 dışında
  bir çok forumda araştırdım bu sorunla karşılaşan çok kişi var . sebebi ve çözümü hakkında bir şey bulamadım . lütfen yardım edin ..
  -klavyeyi güncelledim .
  -başka klavye ile denedim.
  -virüs taraması yaptırdım.
  -klavye ayarlarından fare tuşu etkinleştirmeyi kapadım .
  -Ekran klavyesinden numlock kapadım.
  -Format attırdım … ama bu sorundan kurtulamadım yardım lütfen.

 61. asdasd says:

  allah razı olsun çimdi takır takır yazıyo bu arada numlock tuşu bazı klavyelerde yedinin üstünde ve leptoplardada oyle :)
  :D

 62. mehmet says:

  yazıyı tam yazarken 7 çıkıyor mesala söyle : mehmet777777777777777777777777777 devam edip gidiyor

 63. yılmaz says:

  yaaaaaaВazıtuşlaryazmıyohepkopyalıyom

Оставить комментарий